6 mitova o pušenju
- 25.2.2016.
Mit: Drugi zdrave navike negiraju negativan utjecaj pušenja.
Neki pušači opravdavaju svoje navike uvjeravanjem da su pravilna prehrana i rekreacija dovoljni za zdravlje. Ali nije tako. Istraživanja pokazuju da pravilna prehrana i rekreacija ne smanjuju zdravstvene rizike vezane za pušenje. Pušenje utječe na svaki organ u tijelu i očekivanje da će se zdravi način života suprotstaviti negativnim učincima pušenja jednostavno nije realno.
Mit: Pušenje »light« cigareta smanjuje zdravstvene rizike.
Pušači koji koriste cigarete s oznakom »light« obično nadoknade nižu razinu katrana i nikotina tako da dim cigareta udišu puno dublje ili jednostavno popuše više cigareta. Većina pušača na kraju u svoje tijelo unesu istu količinu štetnih tvari.
Mit: Predugo već pušim, šteta je već napravljena.
Šteta uzrokovana pušenjem je kumulativna i što duže osoba puši, veća je mogućnost negativnih posljedica. Prestanak pušenja u bilo kojoj dobi ima pozitivan utjecaj na Vaše zdravlje. Vaše će se zdravlje poboljšati čak i ako prestanete pušiti u dobi od 70 godina. Pozitivni učinci prestanka pušenja počinju se pokazivati već prvi dan prestanka pušenja. Već u roku od mjesec dana osjetit ćete da udišete više kisika jer ga zapravo Vaše tijelo više prima. Nakon prestanka pušenja rizik od srčanog udara smanjuje se za 50%.
Mit: Prestanak pušenja podvrgnut će me dodatnom stresu, a to nije zdravo.
Istina je, prestanak pušenja će kod većine pušača povećati osjećaj stresa i razdraženosti. Ali nema dokaza da je taj stres dugoročno štetan. U stvari, istraživanja pokazuju da ljudi koji prestanu pušiti jedu bolje, više se rekreiraju i općenito se bolje osjećaju.
Mit: Jedini način je nagli prestanak pušenja
Neki pušači vjeruju da je nagli prekid pušenja jedini način da se prestane pušiti i da je jaka volja jedino pravo i učinkovito oružje za borbu protiv želje za nikotinom. Djelomično su u pravu, predanost cilju je od ključne važnosti. Međutim statistika kaže da oni koji se posluže pomagalima kao što su žvake ili flasteri sa nikotinom imaju veće šanse za uspjeh, a važna je i podrška prijatelja i njihova pomoć. Šanse za uspjeh u prestanku pušenja povećavaju se za čak 60%.
Mit: Jednom sam pokušao prestati ali nisam uspio. Nema smisla pokušavati ponovo.
Većina pušača pokuša nekoliko puta prestati pušiti, prije nego što zaista i uspiju. Ako ste pokušali prestati, a niste uspjeli, nemojte se obeshrabriti, pokušajte ponovno. Svaki put kada pokušate prestati pušiti naučit ćete nešto novo što će Vam pomoći pri sljedećem pokušaju. Recite si da su prvi i drugi pokušaj bili samo vježba, a treći ili četvrti put će Vam uspjeti. Samo nemojte odustati i prestati pokušavati ostaviti cigaretu.